Border
Terrier

Pies, w którym zakochasz się od pierwszego wejrzenia…

HODOWLA BORDER TERRIERÓW
POZNAJ NAS

Border Terrier

Cześć!

Miło widzieć Cię na stronie mojej hodowli. Głęboko wierzę w to, że znalazłeś się na niej nie przypadkowo. Pewnie zapytasz…= dlaczego? Odpowiem krótko. Jeśli poszukujesz kochającego, czworonożnego kompana o wielkim sercu, to wiedz, że… jesteś we właściwym miejscu! Sam w rasie Border Terrier zakochałem się z wzajemnością wiele lat temu. Jednak jak to się wszystko zaczęło? Poznaj moją historię.

Sentymenty z dzieciństwa, które skłoniły mnie do poszukiwań psa idealnego…

Wiele historii rozpoczyna się w ten sam sposób. Być może również wspominasz psa z okresu dzieciństwa, który pozostanie w Twoim sercu na zawsze. Tak również było w moim przypadku. Moja pierwsza psia przyjaciółka wabiła się „Kreska”. Wybór imienia był intuicyjny. Nazwaliśmy ją wspólnie z rodzeństwem, a imię bezpośrednio nawiązywało do charakterystycznej, czarnej sierści znajdującej się na samym grzbiecie naszej psiej przyjaciółki.

Zdjęcie:
„Ola Sucharek i Kreska
Konkurs psów „mis ogonka”
16.09.2001 Zielona Góra”
Kreska

Kreska była najwspanialszym psem, z jakim miałem przyjemność obcować. Przyjazna, zawsze pogodna i skora do zabaw. Co ważne uwielbiała dzieci, a jedną z jej największych zalet była szybkość adaptacji do otoczenia i umiejętność samodzielnego powrotu do domu. (Te wspomnienia, kiedy razem z rodzeństwem poszukiwaliśmy jej na mrozie, a Kreska od dłuższego czasu relaksowała się już w ciepłym domu…)

Kreski nie zapomnę nigdy. W moim dorosłym życiu zapragnąłem mieć psa, który będzie równie pogodnym, żywiołowym i rodzinnym psem. Tak właśnie trafiłem na rasę Border Terrier i… przepadłem! To była miłość od pierwszego wejrzenia .

Poznajcie Figę: 

BORDER TERRIER FIGA I JEJ SUKCESY

Sukcesy
medal

Figa Róg Wojskiego ur. 13.04.2021

Grand Champion Rumuni oraz Champion Rumuni* ,
Champion Polski ,  Champion Serbii, Champion Litwy *
Młodzieżowy Champion Polski**
„Victory Junior Winner ” –  Bratysława 2023
 Champions of Champions (Słowacja 2023) I Miejsce ***
 Champions of Champions ( Węgry 2023) II Miejsce ***
Polish Top – Dog 2022  II miejsce w rasie ! ****
Najbardziej utytułowany pies oddziału  Szczecin 2022
– 12 miejsce w kategorii Juniorów (wszystkie rasy i płcie)
Rozpoczęty Championat Międzynarodowy 
  7x CACIB (Polska, Rumunia, Serbia) 
  1x rCACIB (Polska), 
  2x rCACIB (Litwa) 
Rozpoczęty  Championat Słowacji ( 2 x CAC)
Sukcesy w rasie :
10x BOB, 2 x BOS, 3x BOJ, 4 x ZwMł
Sukcesy w klasie :
13 x CAC (Polska, Rumunia, Słowacja, Serbia, Litwa )
     12 x I Miejsce Wystawy Kraj./Międzynarodowe (Polska)
     4 x I Miejsce   Wystawa Międzynarodowa (Rumunia)
     2
 x I Miejsce   Wystawa Międzynarodowa (Słowacja)
     2 x I Miejsce   Wystawa Międzynarodowa (Litwa)
     1 x I Miejsce   Wystawa Międzynarodowa (Serbia)
     2 x II Miejsce  Wystawy Kraj./Międzynarodowe  (Polska)

    4 x II Miejsce -Wystawa Międzynarodowa (Węgry) 
     1  x II Miejsce -Wystawa Międzynarodowa (Słowacja)
      x II Miejsce -Wystawa Międzynarodowa (Serbia)
     1  x II Miejsce -Wystawa Międzynarodowa (Litwa)

* Champion Polski / Rumuni  Warunkiem uzyskania tytułu jest otrzymanie wniosków  CAC  od trzech różnych sędziów – w tym co najmniej jeden na wystawie specjalistycznej, klubowej lub międzynarodowej.
W Polsce dodatkowo po
między pierwszym, a ostatnim wnioskiem musi upłynąć  najmniej 6 miesięcy. 
*Champion Serbii: 
Warunkiem uzyskania tytułu jest otrzymanie wniosków  CAC  od  dwóch  różnych sędziów – w tym co najmniej jeden na wystawie specjalistycznej, klubowej lub międzynarodowej lub otrzymanie wniosku  CAC w klasie championów na wystawie rangi międzynarodowej, przez psa lub sukę posiadającą tytuł championa kraju.
*Champion Litwy: 
Warunkiem uzyskania tytułu jest otrzymanie wniosków  CAC  na trzech wystawach o randze międzynarodowej lub otrzymanie wniosku  CAC  na wystawie rangi międzynarodowej przez psa lub sukę posiadającą tytuł championa Polski
** Młodzieżowy Champion Polski  Tytuł  może być przyznany na podstawie 3-krotnie uzyskanego tytułu Zwycięzcy Młodzieży, od 3 różnych sędziów na wystawach – w tym co najmniej jednego na wystawie specjalistycznej, klubowej lub międzynarodowej – bez określonego przedziału czasu. 

***  Champions of Champions ( Węgry oraz Słowacja) 
Jest to wyjątkowa wystawa odbywająca się tylko raz w roku danym kraju, w której rywalizują ze sobą psy z tytułem championa. Podczas tych zawodów w każdym kraju obowiązują zasady specjalne i tytuły.
Uzyskanie I miejsca w swojej płci wiąże się z otrzymaniem:
 Budapeszt 2023 – tytułu Championa Węgier.
 Bratysława 2023 – wyjątkowego tytułu 
nadawanego tylko raz w roku, na tej wystawie:  
Victory Junior Winner – Pies/suka jest w wieku do 24 m-c Victory Winner- Pies/suka ukończyła 24 m-c życia.

**** Polish Top – Dog 2022  Organizatorem rankingu jest Zarząd Główny Związku Kynologicznego w Polsce. Celem rankingu jest porównanie i przedstawienie osiągnięć psów i suk uczestniczących w wystawach organizowanych przez Związek Kynologiczny w Polsce.

Tytuły wystawowe
Przyznawane są na wystawach psów organizowanych przez Kynologiczne Związki Krajowe zrzeszone w międzynardowej organizacji FCI. Wystawy mają różną rangę np. klubową, specjalistyczną,  krajową i międzynarodową. W Polsce podczas jednej wystawy o randze krajowej lub międzynarodowej przeciętnie bierze udział 2000 – 4000 psów/suk i jest to duże wydarzenie. Na sukcesy wystawowe pracuje się latami, a sam okres przygotowawczy do pojedynczej wystawy zaczyna się około na 4 tygodnie wcześniej.

CACIB, res CACIB  Tytuł przyznawany na wystawach psów rasowych rangi międzynarodowej, kontynentalnej i światowej w organizacji należącej do FCI.  Przyznanie tytułu jest nieobowiązkowe i następuje w wyniku porównania przez sędziego najlepszych   dorosłych psów i suk (1 miejsce oraz ocena doskonała)  w obrębie danej rasy. Sędzia może nagrodzić drugiego pretendenta porównania  tytułem res CACIB

CAC, res CAC (w Polsce CWC) Tytuł przyznawany na wystawach psów rasowych danym kraju w organizacji kynologicznej  należącej do FCI.  Przyznanie tytułu jest nieobowiązkowe i może je otrzymać zwycięzca klasy pośredniej, otwartej, użytkowej i championów, które uzyskały 1 miejsce oraz ocena doskonałą.  W niektórych krajach (np. Węgry) Sędzia może nagrodzić drugiego pretendenta  tytułem res CAC . 

BOB (Best of Breed) – „Zwycięzca Rasy” – otrzymuje najlepszy pies / suka w swojej rasie, po wybraniu „zwycięscy rasy” sędzia dokonuję wyboru najlepszego przedstawiciela płci przeciwnej zwanego BOS ( Best Opposite Sex)